Triduum Paschalne 2025- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wieczorem w Wielką Sobotę odprawiona została Wigilia Paschalna, która stanowi centrum całego roku liturgicznego. Obejmuje ona liturgię światła- poświęcenie ognia i paschału, liturgię słowa, liturgię chrzcielną oraz Eucharystię. To wtedy Kościół ogłasza- zmartwychwstanie Chrystusa – zwycięstwo życia nad śmiercią!

Poranek Zmartwychwstania to moment, w którym Kościół ogłasza światu największą prawdę wiary – Chrystus pokonał śmierć i otworzył nam drogę do życia wiecznego. Procesja rezurekcyjna to świadectwo nadziei, która nie gaśnie, oraz wiary, która trwa mimo ciemności. To czas głębokiej radości i duchowego odrodzenia.

Triduum Paschalne 2025- Wielki Czwartek i Wielki Piątek

Wielki Czwartek obchodzony jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej zebraliśmy się, aby wspólnie adorować Jezusa w Ciemnicy, trwając przy Nim w ciszy i modlitwie.

Wielki Piątek upamiętnia mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To dzień zadumy, ciszy i refleksji nad ofiarą, jaką Chrystus złożył dla zbawienia ludzkości. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Rozpoczęliśmy od nabożeństwa Drogi Krzyżowej, by wspólnie towarzyszyć Chrystusowi w Jego cierpieniu i ostatniej drodze. Po niej sprawowana była Liturgia Męki Pańskiej podczas której został odczytany opis męki Jezusa z Ewangelii według św. Jana. Centralnym momentem liturgii jest adoracja krzyża – znak czci i wdzięczności wobec Zbawiciela.Po liturgii, w atmosferze ciszy i modlitwy trwaliśmy na adoracji przy Grobie Pańskim, wyrażając swój szacunek i bliskość z cierpiącym Chrystusem.

Niedziela Męki Pańskiej 2025

Niedziela Męki Pańskiej upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, gdzie został powitany przez tłumy ludzi machających gałązkami palmowymi i wołających: „Hosanna Synowi Dawida!” Z tej okazji, na placu przed kościołem, zostały uroczyście poświęcone palmy – symbol wiary, nadziei i zwycięstwa Chrystusa. Niedziela Palmowa rozpoczyna jednocześnie obchody Wielkiego Tygodnia – najważniejszego okresu w roku liturgicznym. Po Mszy Świętej Służba Ołtarza zorganizowała świąteczny kiermasz, który spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

12 kwietnia 2025 roku, odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa pod duchowym patronatem św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Dziękujemy za tak liczny udział, swoją obecnością daliście piękne świadectwo wiary. Podążaliśmy tą drogą w ciszy, pełni refleksji i skupienia nad istotą ludzkiego życia. To dla nas Chrystus oddał życie, abyśmy mogli dostąpić zbawienia i żyć pełnią miłości, nadziei i przebaczenia. W milczeniu i trudzie nocy każdy krok stawał się modlitwą, a każda stacja – przystankiem w duchowej wędrówce, która przypomina, że sens cierpienia kryje się w miłości. Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale przede wszystkim głębokie duchowe przeżycie – zaproszenie do nawrócenia i pogłębienia relacji z Bogiem. Niech to doświadczenie owocuje w naszym codziennym życiu odwagą do życia Ewangelią, nawet gdy prowadzi to drogą trudną i wymagającą.
Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 19:00 przy pomniku Ojca Świętego obok kościoła. Trasa prowadziła przez Czerwoną Górkę, Jęgrzną, Zaciszowice, aż do kościoła w Występie, gdzie odbyła się kolejna stacja, połączona z Apelem Jasnogórskim. Starą „siódemką” powróciliśmy do kościoła.

Ferie zimowe 27-29.01.2025

Tradycyjnie już ministranci oraz schola udali się na zimowy wypoczynek. Pierwszym punktem wycieczki była Królewska Kopalnia Soli w Wieliczce. Przemierzyliśmy ok. 3 km podziemnej trasy i pokonaliśmy 800 schodów, poznając historię wydobywania „białego złota” na ziemiach polskich. Na chwilę modlitwy zatrzymaliśmy się w kaplicy św. Kingi-patronki górników soli. Całe wyposażenie kaplicy zostało wykonane z soli. Kopalnia została w 1978 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1994 r. jest Pomnikiem Historii. Po zakwaterowaniu w Poroninie, udaliśmy się na kulig, który zakończyliśmy biesiadą przy ognisku i góralskiej muzyce.
Drugi dzień miała rozpocząć wędrówka na Kalatówki, ale wietrzna pogoda zmusiła nas do szybkiej zmiany planów. Część grupy udała się na lodowisko. Był również czas na spacer po Krupówkach i Termy Chochołowskie.
Ostatni dzień spędzaliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej w Kaplicy „na wodzie”. Jej historię przybliżył nam ks. Stanisław Langner-miejscowy proboszcz. Opowiedział nam również o Grodzisku, z którym związana była bł. Salomea. Ostatnim punktem był zamek Pieskowa Skała z pięknym renesansowym dziedzińcem, kaplicą oraz kryptą rodu Sieniawskich.