Wakacyjny wyjazd do Rabki- Zdroju.

22 lipca 2024 nasi ministranci wraz z opiekunami rozpoczęli kolejną wakacyjną przygodę. Nasze wojaże rozpoczęła jakże emocjonująca i pełna adrenaliny wizyta w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do przepięknej Rabki, gdzie zatrzymaliśmy się w Domu Rekolekcyjno- Wypoczynkowym ,,Betania”. Wieczorem przyszedł czas na integrację i jak to już tradycyjnie bywa na naszych wyjazdach przyjęcie urodzinowe. Tym razem swoje urodziny świętował Filip.

Kolejnego dnia, wypoczęci i pełni sił wyruszyliśmy na szlak, by zdobyć jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego- Luboń Wielki. Wieczorem nadszedł czas na relaks w basenach termalnych ,,Gorący Potok”. Zwieńczeniem tego dnia była wspólna zabawa na zasadach ,,Familiady”, którą przygotowały dziewczyny ze scholi. Nie zabrakło pytań z wiedzy liturgicznej, biblijnej, a także z życia codziennego.  

Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od Eucharystii, podczas której podziękowaliśmy Panu Bogu za wspólnie spędzony czas i prosiliśmy o błogosławieństwo na czas powrotu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na zwiedzanie wszystkim dobrze znanego z serialu ,,Janosik”, kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie, wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie udaliśmy się nad Jezioro Czorsztyńskie, które opłynęliśmy statkiem, napawając się pięknem rozpościerających się widoków. Mimo niesprzyjającej aury uśmiechy nie znikały z naszych twarzy. Zmęczeni, ale pełni zadowolenia wróciliśmy do Łącznej. 

Uroczystość Bożego Ciała 2024

30 maja 2024 roku przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po uroczystej Mszy świętej o godzinie 10.00 wyruszyliśmy w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej uroczystości: osobom, które przygotowały ołtarze, Liturgicznej Służbie Ołtarza, osobom niosącym feretrony i chorągwie, dzieciom pierwszokomunijnym, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wszystkim obecnym za udział w procesji.

Jubileusz 40-lecia Kapłaństwa Księdza Proboszcza

26 maja 2024 roku Ksiądz Proboszcz świętował 40 rocznicę swoich święceń kapłańskich. O godzinie 8.00 sprawowana była uroczysta Msza święta w jego intencji, której przewodniczył ks. Piotr. Okolicznościową homilię wygłosił o. Piotr Kłys. Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele różnych grup parafialnych oraz instytucji gminnych: LSO, Apostolatu Margaretka, Kół Różańcowych, Kół Gospodyń Wiejskich, Koła Emerytów i Rencistów, OSP, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Wójt Gminy Łączna wraz z Przewodniczącym Rady Gminy.

Święte Triduum Paschalne 2024. Wigilia Paschalna i Rezurekcja

W Wielką Sobotę w godzinach wieczornych, po zapadnięciu zmroku, Kościół przeżywa Wigilię Paschalną, matkę wszystkich wigilii i najważniejszą liturgię w ciągu całego roku. Świętą Noc, która rozpoczyna obchód Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wigilię Paschalną rozpoczyna lucernarium-obrzęd poświęcenia ognia, od którego rozpala się nowy paschał. Następnie śpiewa się Exsultet, starożytną pieśń pochwalną ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego. Po raz pierwszy od Środy Popielcowej rozbrzmiewa radosne Alleluja. W liturgii chrzcielnej dokonuje się poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego. Centralnym punktem jest Komunia święta. Z kolei w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 była sprawowana Msza Rezurekcyjna: poprzez procesję, bicie dzwonów i śpiew ogłaszaliśmy radosną nowinę: Chrystus Zmartwychwstał! Nasz Pan żyje!

Święte Triduum Paschalne 2024. Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień największego smutku Kościoła. To dzień, w którym nasz Pan zawisł na drzewie krzyża dla naszego zbawienia. Dlatego w tym dniu, na znak żałoby, Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy świętej. Sprawuje się nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Liturgię Męki Pańskiej, której centralnym elementem jest adoracja Krzyża.
Liturgia rozpoczęła się prostracją, czyli padnięciem celebransa na twarz. Po Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej Grobem Pańskim. Tam adoracja trwa do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
W tym roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej w artystycznej formie przygotowała Służba Liturgiczna. Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Piotr. Natomiast tradycyjnie, od godz. 20 adorację prowadzili mieszkańcy Podłazia.